SKU ACPS-6N-120SN8-TT
QTY available 702
Quantity Price
50 + Call Us
All Prices are in US Dollars and do not include duties
Indoor/OutdoorIndoor
Form FactorStrip
Service Voltage120 Vac
Service TypeSingle-Phase
Current Rating15 A
SPD TechnologySASD
AC Surge Protector SPD SL Strip 120 Vac Single-Phase 15 A SASD
Indoor industrial electrical surge protection strip is part of the Transtector SL series. ACPS-6N-120SN8-TT TVSS indoor AC surge protector is for 120 Vac applications. The 120V AC TVSS is a single-phase surge protector. Our single-phase 120V SPD is just one of many alternating current protection devices that ship same-day from Transtector.
Transtector provides one of the largest selections of same-day ship industrial power surge protector devices. Like our AC surge protector SPD SL strip 120 vac single-phase 15 A SASD, we ship our other electrical surge protection equipment from in-stock inventory same-day as purchased. Transtector supports our customers with a sense of urgency while providing innovative power and signal solutions that ensure reliable operation of critical systems for a connected world.