SKU I2R-75KH480
QTY available 21
Quantity Price
100 + Call Us
All Prices are in US Dollars and do not include duties
Indoor/Outdoor Indoor
Form Factor DIN-Rail
Service Voltage 240/480 Vac
Service Type 3-Phase Delta (Hi Leg)
SPD Technology MOV
Certifications UL 1449 5th Ed. Type 1 and Type 2
Indoor industrial electrical surge protection din-rail is part of the Transtector I2R-75K series. I2R-75KH480 TVSS indoor AC surge protector is for 240 Vac and 480 Vac applications. The 240V AC and 480V AC TVSS is a 3-phase delta (hi leg) surge protector. Our 3-phase delta (hi leg) 240V and 480V SPD is just one of many alternating current protection devices that ship same-day from Transtector.
3-phase delta (hi leg) surge protector din-rail for lightning protection and other spikes in electrical power has a maximum amperage of 75 kA. Our industrial AC electrical / lightning SPD is rated at 75 kA on 240V and 480V. Transtector TVSS AC power protection device PDF datasheet with details of specifications and CAD drawing with dimensions for I2R-75KH480 can be found above.