SKU I2R-75KE240
QTY available 1267
Quantity Price
100 + Call Us
All Prices are in US Dollars and do not include duties
Indoor/Outdoor Indoor
Form Factor DIN-Rail
Service Voltage 120/240 Vac
Service Type Split-Phase
SPD Technology MOV
Certifications UL 1449 5th Ed. Type 1 and Type 2
Indoor industrial electrical surge protection din-rail is part of the Transtector I2R-75K series. I2R-75KE240 TVSS indoor AC surge protector is for 120 Vac and 240 Vac applications. The 120V AC and 240V AC TVSS is a split-phase surge protector. Our split-phase 120V and 240V SPD is just one of many alternating current protection devices that ship same-day from Transtector.
Split-phase surge protector din-rail for lightning protection and other spikes in electrical power has a maximum amperage of 75 kA. Our industrial AC electrical / lightning SPD is rated at 75 kA on 120V and 240V. Transtector TVSS AC power protection device PDF datasheet with details of specifications and CAD drawing with dimensions for I2R-75KE240 can be found above.