SKU TEF141207-1HF-1
QTY available Call us
Quantity Price
100 + Call Us
All Prices are in US Dollars and do not include duties
14x12x07 Fiberglass Reinf Polyester FRP Weatherproof Outdoor IP24 NEMA 3R Enclosure, 120 VAC MNT PLT, Thermostat Heat & 85F Turn on Fan Gray
Mounting Plate
The aluminum mounting plate included with the TEF141207-1HF-1 features standard surge protected duplex 120 VAC outlets and a ter­minal block for easy hook up to externally provided line power. The enclosure also features holes for two N-Bulkhead Lightning Protectors or Connectors, a grounding lug and cable conduit connector.
Heating & Cooling
To help ensure trouble-free operation of electronic equipment, proper operating temperatures inside an enclosure need to be con­trolled. With the built-in heater and cooling fan, internal temperatures can be better maintained. This model is ideal in Hot and/or Cold environments. For Heating the TEF141207-1HF-1 includes a thermostat-controlled 200W heater. The heater turns on when the internal temperature drops to 40° F (4° C) ±7° and turns off at 60° F (15° C) ±5°. The heater does not require the use of any of the AC outlets, leaving them all available for your equipment. No extra room for the heater is required since it is mounted underneath the plate.
For Cooling the TEF141207-1HF-1 model includes a thermostat-controlled 16.4W fan. The high airflow, low noise fan used allows warm air to be actively pushed out the top vent while the lower vent passively pulls in outside air into the enclosure. Filters for both ports prevent foreign objects or debris from entering the enclosure. The fan turns on when the internal temperature rises to 85° F (29° C) ±5° and turns off at 67° F (29° C) ±5°. Like the heater, the cooling fan does not require the use of any of the AC outlets, leaving them all available for your equipment.